Ultrasonografia 3D oraz 4D to badania prenatalne dostępne w Naszym gabinecie ginekologicznym, które pozwalają zobrazować w sposób przestrzenny, w czasie rzeczywistym, obraz płodu.  Zaawansowane urządzenie USG daje możliwość oglądania ruchów płodu w trakcie badania, a wygenerowany w jego trakcie obraz ma charakter trójwymiarowy. Obecnie dzięki badaniom ultrasonograficznym 3D i 4D uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia bardzo rzetelnego i niezwykle dokładnego diagnostycznie badania, ale uzyskujemy także pierwsze, trójwymiarowe zdjęcie i film dokumentujący ruchy naszego dziecka. Wszystko to w formacie cyfrowym.

USG 3D i 4D wykonywane jest za pomocą wysokiej klasy i generacji aparatu GE VolusonE8 Expert BT 2016 (najnowszy dostępny na rynku model), który dysponuje:

  • sondą 3D/4D dopochwową
  • sondą 3D/4D brzuszną
Badanie prenatalne I-go trymestru

To badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, więc każda kobieta będąca w ciąży powinna je wykonać.

Optymalny czas wykonania USG to 12 tydzień ciąży (między 11. a 14. tygodniem). Właśnie wtedy płód układa się najbardziej optymalnie do oceny kości nosowej (tzw. NB) i przezierności karkowej (tzw. NT) – a są to markery genetyczne najważniejsze w tym okresie ciąży. Oprócz wyżej wymienionych markerów oceniamy także Przepływ krwi w przewodzie żylnym (DV) i przez zastawkę trójdzielną (TR), czynność serca płodu (FHR), długość ciemieniowo-siedzeniową(CRL) oraz budowę płodu (czaszki, ściany brzucha, żołądka, pęcherza moczowego, kręgosłupa, rąk i stóp).

USG w pierwszym trymestrze ciąży może zostać poszerzone o tak zwany test PAPP-A, czyli test biochemiczny. Pozwala on zwiększyć pewność diagnostyczną w kwestii zdrowia płodu.

Badanie prenatalne II-go trymestru

Tzw. USG połówkowe (wykonywane między 18. a 20. tygodniem ciąży).

Dzięki niemu lekarz wyklucza wady genetyczne, a także ocenia prawidłowość anatomii płodu. Brane pod uwagę jest jego położenie, umiejscowienie i dojrzałość łożyska oraz ilość wód płodowych.

Badanie anatomii płodu obejmuje ocenę kształtu i wymiarów czaszki, mózgu, twarzy, klatki piersiowej, serca, przepony, żołądka, wątroby, nerek, pęcherza moczowego przyczepu pępowiny, a także ciągłości ściany jamy brzusznej. Dodatkowo ocenia się kręgosłup, kości długie oraz budowę stóp i dłoni płodu.

Badania prenatalne II trymestru są to badania przesiewowe. Nie dają w 100% pewności urodzenia zdrowego dziecka, pozwalają jednak zdiagnozować lub wykluczyć liczne wady wrodzone.

UWAGA! Jakość obrazu USG płodu w technice 2D oraz 3D/4D oraz czas wykonania badania zależy od wielu czynników, m.in.:
• ułożenia płodu
• wieku ciążowego
• ilości wód płodowych
• ilości tkanki tłuszczowej,
• zastosowania kremów na skórę brzucha przed badaniem

Badanie prenatalne III-go trymestru

USG płodowe wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Jest ono pomocne do oceny dojrzałości płodu, a także wykryciu nieprawidłowości, które mogły pojawić się po USG II trymestru.

USG, które wykonujemy w ostatnim trymestrze ciąży jest istotne nie tylko dla oceny stanu krążenia obwodowego czy rozwoju płodu. Jest także niezbędne by wykluczyć, że pojawiły się dodatkowe nieprawidłowości, które nie były jeszcze widoczne we wcześniejszych badaniach.