USG piersi
Ułatwia wykrycie patologicznych zmian w piersiach – zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Jest bezpieczne i można je dowolnie powtarzać, w przeciwieństwie do mammografii.
Zaleca się, żeby USG piersi wykonywać profilaktycznie raz do roku u kobiet poniżej 40 roku życia. Z kolei w przypadku starszych osób może być ono uzupełnieniem badania mammograficznego.
USG piersi wykonuje się również gdy lekarz lub sama pacjentka zauważyła jakiekolwiek guzki czy inne zgrubienia, zmiany w brodawkach lub wycieki z sutków. Badanie jest wykonywane aparatem wysokiej rozdzielczości służącym do badań 3D/4D
USG przezpochwowe
To podstawowa metoda diagnostyki we współczesnej ginekologii. Pozwala na ocenę struktur zarówno jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy.
Jest dużo dokładniejsze niż badanie przez powłoki brzuszne i daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli czy innych zmian miednicy małej. Jest to także podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników.
Wykonywane ono jest aparatem wysokiej rozdzielczości GE Voluson E8 Expert, posiadającym możliwość obrazowania 3D/4D oraz Dopplera (badanie przepływów naczyniowych).
USG ginekologiczne można w dowolnym momencie cyklu. Trwa zwykle kilkanaście minut i nie jest bolesne, u niektórych kobiet wywołuje jednak pewien dyskomfort.
USG przezpochwowe wykonuje się jako podstawowy element badania ginekologicznego, jak również jest badaniem USG w pierwszym trymestrze ciąży.
.