Wizyta położnicza dla kobiet w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem. Następnie należy zgłaszać się na comiesięczne kontrole (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Od 28. tygodnia do 36. należy odbywać badania dwa razy częściej czyli co 2 tygodnie. Końcówka ciąży to częstsze wizyty – nawet cotygodniowe, połączone z zapisem kardiotokograficznym (badanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej macicy lub badanie USG z przepływami – Doppler).

Pierwsza wizyta to szczegółowy wywiad i podstawowe badanie ginekologiczno-położnicze.

Na tej wizycie ustalana jest rzeczywista wielkość ciąży i wyliczenie terminu porodu z ostatniej miesiączki oraz porównanie go z długością zarodka (USG) Również ocenia się wtedy bicie serca płodu, tzw. FHR.

Aktualne ceny wizyty położniczej znajdziesz w cenniku.

Odrębnym zagadnieniem są wymagane badania USG 3D i 4D połączone z oceną anatomii płodu oraz markerów genetycznych (wykazujących zdrowie dziecka).

 

Kiedy USG płodowe? Kiedy terminy?

Żeby dowiedzieć się kiedy najlepiej wykonać badania USG skorzystaj z internetowego kalkulatora i dowiedz się, w którym tygodniu i dniu ciąży jesteś:

Kalkulator ciążowy

Wykonujemy badania ultrasonograficzne we wszystkich trymestrach ciąży. Zalecamy model trzech badań:

1)  Między 11. a 14. tygodniem ciąży (najlepiej w 12 tygodniu) – tzw. badanie I trymestru – najważniejsze

Badanie I trymestru może być rozbudowane o test biochemiczny, tzw. test PAPP-A, dzięki któremu uzyskujemy większą pewność diagnostyczną zdrowia dziecka.

Dla pierwszego trymestru badanie w 12. tygodniu (+ 2 lub 3 dni) jest najbardziej optymalne, ponieważ płód w tym okresie najlepiej układa się do oceny NT (przezierności karkowej) oraz oceny NB (kości nosowej) – najważniejszych markerów genetycznych w badaniu pierwszego trymestru.

2)  Między 18. a 20. tygodniem ciąży wykonujemy tzw. USG genetyczne, zwane też połówkowym – USG II trymestru.

Służy ono ocenie prawidłowości anatomii dziecka oraz wykluczenia wad genetycznych (markery genetyczne).

Badanie drugiego trymestru przed 20-tym tygodniem umożliwia wiarygodną ocenę nie tylko anatomii płodu, ale także dwóch ważnych markerów genetycznych, a mianowicie oceny kości nosowej płodu oraz fałdu karkowego – przed 20 tygodniem ciąży są one najbardziej wiarygodne.

3)  Między 28. a 32. tygodniem ciąży (tzw. USG III trymestru).

Służy ono ocenie dojrzałości dziecka (ocean wagi), anatomii płodu oraz wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, które mogą pojawić się w późniejszej ciąży.

Badanie trzeciego trymestru ma znaczenie nie tylko pod kątem oceny rozwoju płodu, stanu krążenia obwodowego , ale także wykluczenia nieprawidłowości mogących się ujawnić w późniejszej ciąży.

Aktualne ceny USG płodowego wszystkich trymestrów, a także innych badań wykonywanych w Gabinecie, znajdziesz w cenniku.