USG płodowe

USG płodowe

Badanie, które pozwala lekarzowi monitorować ciążę i obserwować w czasie rzeczywistym obraz płodu w jamie macicy.

Oprócz tego badanie ultrasonograficzne daje możliwość względnie łatwo i skutecznie dowiadywać się o występujących patologiach, także tych genetycznych (stąd wzięła się jego potoczna nazwa – USG genetyczne). Pozwala ono również na wykrywanie niektórych wad rozwojowych dziecka.

USG płodowe wykonywane jest zwykle za pomocą sondy brzusznej. Ciężarna w trakcie badania może widzieć obraz płodu na monitorze. Jest też praktycznie od razu informowana o zauważonych przez lekarza nieprawidłowościach, a także o przebiegu samego badania.

W moim Gabinecie po każdym badaniu USG pacjentka otrzymuje płytę DVD z jego nagraniem.

 

Kiedy USG płodowe? Kiedy terminy?

Żeby ustalić optymalny termin USG płodowego trzeba najpierw dowiedzieć się, w którym tygodniu i dniu ciąży aktualnie się jest. Można to zrobić przy pomocy popularnych internetowych narzędzi, z których jeden proponujemy poniżej:

Kalkulator ciążowy

 

Ambulatorium wykonuje badania USG we każdym z  trymestrów ciąży.

Zalecany przez nas model przewiduje trzy badania:

1) Optymalnie w 12. tygodniu ciąży ( między 11. a 14. tygodniem) – najważniejsze badanie, tzw. I trymestru

USG w pierwszym trymestrze ciąży może zostać poszerzone o tak zwany test PAPP-A, czyli biochemiczny. Pozwala on zwiększyć pewność diagnostyczną w kwestii zdrowia płodu. 

USG płodowe pierwszego trymestru idealnie jest wykonać w 12. tygodniu ciąży (+ 2 lub 3 dni), gdyż właśnie wtedy płód układa się najbardziej optymalnie do oceny kości nosowej (tzw. NB) i przezierności karkowej (tzw. NT) – a są to markery genetyczne najważniejsze w tym okresie ciąży.

2)  USG połówkowe (wykonywane między 18. a 20. tygodniem ciąży) – tzw. II trymestru.

Dzięki niemu lekarz wyklucza wady genetyczne, jak również ocenia prawidłowość anatomii płodu.

USG płodowe, połówkowe, wykonane przed 20.tygodniem ciąży pozwala na ocenę dwóch kluczowych markerów genetycznych – fałdu karkowego,jak również kości nosowej, dzięki czemu wykluczone mogą zostać wady genetyczne u dziecka. W trakcie badania ocenia się także anatomię dziecka – zaleca się, żeby zrobić to przed 20. tygodniem ciąży, ponieważ właśnie wtedy wyniki badania są najbardziej wiarygodne.

3)  USG płodowe wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży – tzw. USG III trymestru.

Służy ono ocenie wagi płodu – jest to pomocne do oceny jego dojrzałości, wykryciu nieprawidłowości, które mogły pojawić się już po USG II trymestru, a także ocenie anatomii dziecka.

USG wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży jest istotne nie tylko dla oceny stanu krążenia obwodowego czy rozwoju płodu, ale również wykluczenia, że pojawiły się dodatkowe nieprawidłowości, które nie były jeszcze widoczne we wcześniejszych badaniach.

 

Aktualne ceny USG płodowego wszystkich trymestrów, a także innych usług, które wykonuję w Gabinecie, znajdziesz w cenniku.