USG 3D i 4D

Ultrasonografia 4D oraz 3D, jakie dostępne jest w gabinecie ginekologicznym pozwala zobrazować w sposób przestrzenny, w czasie rzeczywistym,  obraz płodu. Zaawansowane urządzenie USG daje możliwość oglądania ruchów płodu w trakcie. badania, a wygenerowany w jego trakcie obraz ma charakter trójwymiarowy. Obecnie dzięki badaniom ultrasonograficznym  3D i 4D uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia bardzo rzetelnego i niezwykle dokładnego diagnostycznie badania, ale również uzyskujemy pierwsze, trójwymiarowe zdjęcie i film dokumentujący ruchy naszego dziecka. Wszystko to w formacie cyfrowym.

USG 3D i 4D wykonywane jest za pomocą wysokiej klasy i generacji aparatu GE Voluson E8 Expert BT 2016 (najnowszy dostępny na rynku model), który dysponuje:

• sondą 3D/4D dopochwową;

• sondą 3D/4D brzuszną.

W moim Gabinecie po każdym badaniu USG pacjentka otrzymuje płytę DVD z jego nagraniem.

Poniżej zobaczyć można przykładowe zdjęcia z badania:

 

Kiedy USG płodowe? Kiedy terminy?

Żeby dowiedzieć się o najlepszym momencie na wykonywanie poszczególnych badań płodowych, najpierw warto wyliczyć tydzień i dzień ciąży, np. za pomocą poniższego narzędzia:

Kalkulator ciążowy

 

Jako ambulatorium ginekologiczno-położnicze wykonujemy USG płodowe wszystkich trymestrów.

Rekomendowany jest kalendarz uwzględniający trzy podstawowe badania:

1)  Od jedenastego do czternastego tygodnia ciąży – tzw. badanie I trymestru – najlepiej wykonać je w 12. tygodniu.

Dla większej pewności diagnostycznej poszerza się je czasem o tzw. test biochemiczny, czyli test PAPP-A.

Pierwsze USG płodowe najlepiej wykonać w 12. tygodniu ciąży plus dwa lub trzy dni. W tym czasie płód układa się optymalnie i ocena przezierności karkowej, jak również kości nosowej (które są najważniejszymi markerami genetycznymi dla tego badania) może być dzięki temu najbardziej wiarygodna, a diagnostyka skuteczna.

2)  Od osiemnastego do dwudziestego tygodnia ciąży – tzw. USG II trymestru – USG połówkowe lub genetyczne.

Dzięki niemu wykryć można zarówno wady genetyczne – markery genetyczne, ale też ocenić anatomię płodu. 

Wykonane przed dwudziestym tygodniem ciąży daje okazję do wiarygodnej oceny anatomii płodu i kości nosowej, jak i fałdu karkowego u płodu, czyli najważniejszych markerów genetycznych dla tego badania.

3)  Od dwudziestego ósmego do trzydziestego drugiego tygodnia ciąży – tzw. między USG III trymestru.

Dzięki niemu ocenia się wagę płodu, a tym samym jego dojrzałość. Daje też możliwość wykrycia wad, które powstały w późniejszym okresie ciąży.

Jest ono istotne gdyż w jego trakcie odbywa się ocena rozwoju dziecka, ale też krążenie obwodowe, jak również wyklucza się inne nieprawidłowości powstałe w późniejszym okresie.

 

Aktualne ceny USG 3D, a także innych usług, które wykonuję w Gabinecie, znajdziesz w cenniku.